гісторыя Беларусі 7 клас
Татьяна Николаевна
Заданне для замацавання
Багдан Хмяльніцкі

Tэма: Казацка-сялянская вайна 1648-1651 гг. на беларускіх землях

Мэты ўрока: ♦ навучальная: дапамагчы навучэнцам засвоіць прычыны разгортвання казацка-сялянскага руху, ход баявых дзеянняў на тэрыторыі Беларусі і наступствы вайны 1648-1651 гг.; ♦ якая развівае: спрыяць развіццю ўменняў вызначаць па-следовательность і працягласць гістарычных падзей, раскрываць прычынна-выніковыя сувязі паміж імі, вызначаць месцазнаходжанне вывучаюцца гістарычных аб'ектаў на карце; ♦ выхаваўчая: стварыць умовы для выхавання гуманістычных пачуццяў навучэнцаў.

Вучні будуць ўмець вызначаць прычыны казацка-сялянскай вайны;

вызначаць ход ваенных падзей;

характарызаваць палітыку Багдана Хмяльніцкага;

лакалізаваць на карце тэрыторыю, дзе праходзіла вайна

Ключавое пытанне да вучняў: Пытанне 5* §17

Ход урока (метады і заданні):

1. Арганізацыйны момант 2. Праверка д/з: пыт. §2 (франтальна)

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

1. Паўстанне Багадана Хмяльніцкага і яго ўплыў на беларускія земліАрганізацыя работы са схемай, с.116 з гістарычным партрэтам Б.Хмяльніцкага, с.116Адзначыць у сшытку, калі пачалася вайна?На што разлічваў Багдан Хмяльніцкі?Што такое ЗАГОНЫ?
2. Брат на братаАрганізацыя работы з картай, с.118З дакументам, с. 119 “З хронікі С.Машчынскага”-“З дыярыуша А.С.Радзівіла, с.119Работа з дакументамі С. 119Работа па карце , с.118
3. Бітва пад ЛоевымАрганізацыя работы з гравюрай, са стужкай часу. Работа з гравюрай . Бітва пад Лоевым., с.120 ЗАПІС У СШЫТКУ АСНОЎНЫЯ ДАТЫ КІРАЎНІКІ ВЫНІК БІТВЫ
4. Вынікі і наступствы вайныАрагнізацыя работы са схемай, с.121Запісаць вынікі вайны ў сшытак.

Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі: Адказ на ключавое пытанне

Дамашняе заданне:§ 17; заданне 3